Tuesday, June 9, 2009

Lunch: $16.00 vs $1.60

It's been driving me nuts, not posting something really great or a really cheap meal we've had lately, so I just thought, I'd do when it when I could!!  Plus I just checked my Google counter thingy and still have some of you checking here!  You definitely deserve some new things to read after all this time!!!

So on Sunday's we always go out to lunch, nothing fancy or anything, but just so that I don't have to come home from church and cook.  So we just decided to go to McDonald's.  It was 16.xx for our lunch for four people.  Yesterday our lunch at home cost about 1.60 for four people.  Here's how:

The menu was spaghetti with meat sauce, green beans, pineapples and milk to drink. I bought:

Ronzoni Smart Taste Spaghetti, cost 0 with sale and coupon.
Ragu Pasta Sauce with Meat, cost 0 with sale, manufacturer coupon and store coupon.
Del Monte Canned Green Beans, cost .33 with sale and coupon.
Dole Canned Pineapple in Pineapple Juice, cost .66 with sale and coupon.
4 Glasses of Milk, cost about .50 (milk @ 1.75 per gallon).
Sprinkles of Kraft Parmesean Cheese about .10 (1.99 for the container with sale and coupon).

So the total was about 1.60 for all of us to eat!  And it was much healthier!!  We could eat 10 lunches at that price for what it cost us to eat out!  I get so excited when the meal is so inexpensive!!


Anonymous said...

good to see you back..i do still check! i loved your blog!!!! Hope all is well!

Milk Donor Mama said...

good job! I hope you decide to post occasionally! :)